„Vždycky jednou za lidskou generaci proběhne židovským městem jako blesk jakási duchovní epidemie, zmocňuje se lidských duší za určitým účelem, který nám zůstává skryt, a jejím vlivem vznikají — něco jako fata morgana — obrysy charakteristické bytosti, která zde snad před staletími žila a žízní po uskutečnění a tvaru.“
Gustav Meyrink: Golem
Dosud nevídaným způsobem bude v Praze interpretován román pražského německého spisovatele Gustava Meyrinka Golem. Klasicistní vila č. p. 858 na ostrově Štvanice se stane na tři zářijové týdny každodenním dějištěm mystického detektivního románu.
Poprvé bude použita divadelní metoda imerzního divadla. Početní herci, loutkáři, tanečníci a hudebníci budou v interiéru vily, proměněném v jednotlivá dějiště románu, inscenovat situace příběhu o hledání identity, zločinu, schizofrenii, padlých ženách a osvícených mužích. Diváci se budou po domě volně pohybovat a příběh si sami skládat a utvářet. Stanou se jeho součástí, proniknou do alternativní reality a octnou se na pomezí skutečnosti a snu. Tak jako postavy Meyrinkova románu.
V režii Ivo Kristiána Kubáka a dramaturgii Marie Novákové se představí Matěj Nechvátal, Jiří Böhm, Jiří Štrébl, Hynek Chmelař, Jaroslav Achab Haidler, Eva Josefíková, Anna Stropnická, Vladimír Polívka, Filip Kaňkovský a celá řada dalších. Celkem jde o třicet herců, tanečníků a hudebníků, deset výtvarníků a čtyři členy režijně – dramaturgického týmu.
Projekt vzniká ve spolupráci s divadelními osobnostmi, jako jsou scénografové Jana Preková a Tomáš Žižka. Na projektu se budou podílet také hudebníci Petr Filák a Jan Hovorka nebo spisovatel Marek Toman, pražský magistrát a další fondy a nadace.
Sdružení Tygr v tísni, které za akcí stojí, je tvořeno studenty a čerstvými absolventy DAMU ve spolupráci s jejich přáteli z řad pedagogů, výtvarníků, choreografů a hudebníků. Mají za sebou ceněné projekty, inscenace v netradičních prostorech, scénická čtení a adaptace nedramatických látek. Jejich posledním počinem mimo DAMU je inscenace deníků Pavla Juráčka Deník 1959 - 1974.
Způsob inscenování je novinkou – inspirací je způsob práce divadelní skupiny Punchdrunk, působící v Americe a Velké Británii. „Jedná se tedy o zcela ojedinělý projekt v České republice i ve střední Evropě, který nabídne navíc možnost vstupu do běžně nepřístupných míst zapomenuté vily v historicky významné části města,“ dodává režisér Kubák. Návštěva domu na Štvanici poskytne zážitek spojený s divadlem, výtvarnou instalací, koncertem a interaktivní hrou – to vše v jednom večeru.
Premiéra se uskuteční 1. září 2013 ve vile č. p. 858 na Štvanici.
Reprízy se odehrají každý den až do 21. září na stejném místě.
Vstupenky v prodeji od 19. srpna 2013.
Další informace o akci a možnosti rezervace vstupenek získáte na www.golemstvanice.cz.
www.facebook.com/golemstvanice