Share |

Masarykova univerzita pracuje na vývoji on-line VŠ vzdělávání ve věznicích díky zkušenostem z česko-norského projektu

foto: pořadatel akce

V rámci závěrečné konference k programu Spolupráce škol a stipendia (CZ07), jednom z programů v rámci Norských fondů a fondů EHP se představilo 7 z celkem 77 podpořených projektů, které se zabývaly tématy efektivních nástrojů ve vzdělávání a přenosu dovedností do praxe. Zástupci Masarykovy univerzity například představili projekt zaměřený na využití e-learningových metod při dalším vysokoškolském vzdělávání vězňů, nejen v mužských, ale i ženských věznicích.

Mezinárodní závěrečná konference v rámci Norských fondů a fondů EHP (CZ07) se uskutečnila dne 7.12.2016 v Masarykově koleji v Praze. Kromě výsledků programu byly představeny projekty převážně vysokých škol, na kterých spolupracují se zahraničním partnerem z Norska, Islandu a Lichtenštejnska. Příkladem úspěšného projektu je i projekt na téma „Analýza skandinávské metodologie online vzdělávání pro univerzitní studium osob ve výkonu trestu“. „Norsko je jedním z iniciátorů tzv. skandinávského modelu online vzdělávání pro osoby ve výkonu trestu. Tento systém je velmi propracovaný a jeví se jako trvale udržitelný pro zainteresované vzdělávací subjekty i věznice,“ tvrdí zástupkyně Masarykovy univerzity a řešitelka, Mgr. Ing. Eva Slezáková. Za tímto účelem vyslali na partnerskou univerzitu, Norwegian School of Theology, své odborníky, aby zmapovali možnosti využití nástrojů ICT, tak aby mohla Masarykova univerzita do budoucna rozšířit svou nabídku výukových metod pro osoby ve výkonu trestu. On-line vysokoškolské vzdělání bude k dispozici nejen v mužských věznicích (jak tomu bylo dlouhou dobu), ale také ve věznicích ženských (kde zatím nebyla žádná možnost univerzitního vzdělávání).

K uskutečnění cílů programu, kterými je podpora lidských zdrojů a znalostní základny v České republice a posilování spolupráce mezi českými vzdělávacími institucemi a vzdělávacími institucemi v donorských zemích, přispěla podpora celkem 320 aktivit. Z tohoto počtu připadá 243 na individuální mobility a 77 na projektová partnerství (51 projektů institucionální spolupráce, 26 projektů mobilit). To vše ve spolupráci s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem.

Program Spolupráce škol a stipendia v rámci Norských fondů a fondů EHP ve 2. programovém období nabízel jednotlivcům i institucím možnost projektové spolupráce, resp. pracovní návštěvy partnerského pracoviště v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu. Podporovány byly dva hlavní typy aktivit - projekty mobilit a stáží a projekty institucionální spolupráce. Zapojeni byli zástupci jak technických, tak i humanitních a přírodovědných oborů vysokých škol. Uskutečnily se však i projekty základních a středních škol.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.