Share |

Mapování konceptuálních tendencí na pomezí literatury a umění

foto: pořadatel akce

Ve čtvrtek 2. 6. 2016 v 18.00 (Dittrichova 13, Praha 2) uvede nakladatelství tranzit.cz publikaci Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015, pod jejímž vznikem je podepsána trojice řešitelů Markéta Magidová, Ondřej Buddeus a Václav Magid. O tzv. "konceptuální literatuře" – pozoruhodné zóně na pomezí literární produkce a galerijního umění – se v kontextu střední a východní Evropy začalo mluvit teprve nedávno. O jaký fenomén se jedná? Jaké je jeho historické východisko a aktuální určení? Kam patří z hlediska dějin umění a z hlediska dějin poválečné literatury? Jaká jsou jeho specifika v dané části Evropy?
 

Tyto a podobné otázky si klade dvanáct autorek a autorů z ČR, Slovenska, Německa, Polska a Ruska. Odborné články pak doplňuje rozsáhlá antologie – ukázek z textů, básní, dokumentací ad. včetně řady nových překladů. Část studií se věnuje klíčovým osobnostem daného diskurzu, např. Jiřímu Kolářovi, Jiřímu Valochovi, Milanu Adamčiakovi, Robertu Szczerbowskému, Stanisławu Dróżdżovi či Jaroslawu Kozlowskemu), jiné mají teoretický, analytický či přehledový charakter. Na více než pětisetstránkovém konvolutu se úhrnem podílelo přes 80 tvůrců - literárních vědců, autorů, básníků, umělců a překladatelů – a jedná se tak o jednu z nejrozsáhlejších odborných i antologických publikací k danému tématu u nás. Autorem grafické podoby knihy je Štěpán Marko.

Publikace se nabízí různým způsobům čtení. Odborné texty a tvůrčí část lze sledovat samostatně, editoři publikace se snažili také o jejich vzájemnou provázanost. Přílohy jsou uspořádány chronologicky, a rozkrývají tak náhody a čekané i nečekané paralely v tvorbě jednotlivých autorů, jdou napříč žánry nebo regionálními specifiky. Struktura knihy vytváří jakousi historicko-teoretickou křížovku, která ponechává prostor čtenářkám a čtenářům, aby si sami zvolili vlastní řešení.

Kniha Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 se pokouší přispět k diskusi o konceptuálních literárních strategiích, o podnětných a progresivních metodách nakládání s textem, které ale z různých důvodů bývají vřazovány do příliš obecných či okrajových kategorií či dokonce zcela odmítány jako umění. Během historie se opakovaně vynořují pod hlavičkou různých žánrů a praktik, zároveň ovšem neakceptují, rozšiřují a komplikují ustálené historické a estetické kategorie tvorby i recepce – a vedou s nimi více či méně úspěšnou polemiku.

Kniha byla vydána s finanční podporou dvouletého grantu poskytnutého Grantovou agenturou Univerzity Karlovy č. 1076314 řešeného na Filozofické fakultě UK a také díky laskavé podpoře Ministerstva kultury ČR a ERSTE Foundation.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.