Share |

Kytarista Pat Metheny vystoupí 4. června 2017 v Praze

foto: pořadatel akce

Pat Metheny, americký kytarista, skladatel a jeden z nejlepších a nejúspěšnějších jazzových hudebníků současnosti, vystoupí v neděli 4. června 2017 v pražském Foru Karlín.

Výčet jeho úspěchů a ocenění je ohromující - učitel a vzor celé generace kytaristů, mnohokrát oceněný cenami typu „nejlepší jazzový kytarista“, byl v roce 2013 uvedený do DownBeat Hall of Fame. Na svém kontě má 42 alb, jichž se prodalo přes 20 milionů kopií, neuvěřitelných 20 Grammy a také tři Zlaté desky. Hudební všestrannost Pata Methenyho je téměř neomezená. Kromě desítek legendárních jazzmanů vystupoval s mnoha různými umělci od Steva Reicha přes Miltona Nascimento až po Davida Bowieho. Na koncertě v Praze ho doprovodí jeden z nejrespektovanějších bubeníků současnosti Antonio Sanchez (držitel Grammy proslavený i jako autor hudby k oscarovému filmu Birdman), uznávaná mladá australská baskytaristka, kontrabasistka a skladatelka Linda Oh (např. ASCAP Young Jazz Composer’s Award, čestné ocenění z Thelonious Monk Bass Competition, Bell Award for Young Australian Artist of the Year a Downbeat Critic’s Poll “Rising Star” on bass) a britský pianista a skladatel Gwilym Simcock, označený deníkem Evening Standard jako „jedna z 1000 nejvlivnějších osobností v Londýně“.
 
Pat Metheny se narodil do muzikantské rodiny v Missouri v roce 1954. Nejdříve začal hrát na trubku a ve dvanácti letech přešel na kytaru. Od svých patnácti let již pravidelně spolupracoval s nejlepšími jazzovými hudebníky z Kansas City. Na mezinárodní hudební scénu prorazil poprvé v roce 1974, kdy se během tříletého působení se slavným vibrafonistou Gary Burtonem poprvé projevil jeho  pozdější jedinečný styl hraní. Ten kombinoval volné a flexibilní vyjádření obvyklé pro hráče na trubku s pokročilou rytmickou a harmonickou citlivostí. Takový způsob hraní a improvizace byl koncepčně velmi moderní, jeho základy ale pocházely z dlouhé jazzové tradice melodie, swingu a blues.
 
Vydáním svého prvního alba Bright Size Life (1975) Metheny znovuobjevil zvuk tradiční „jazzové kytary“ pro novou generaci muzikantů. Stěžejním obdobím pro tříbení Methenyho vlastního stylu byla druhá polovina sedmdesátých a osmdesátá léta, kdy získával za svá průlomová alba jednu cenu Grammy za druhou. Nahrávky American Garage (1979), Offramp (1981) či 80/81 (1980) jsou definicí stylově otevřené tvůrčí hudby té doby. Rovněž album Pat Metheny Group (1978) posíleno přítomností legendárního basisty Jaca Pastoria zaujímá nesmazatelné místo mezi nejvýznamnějšími nahrávkami jazzové historie. V průběhu celé své kariéry pokračoval v redefinování žánru využíváním nových technologií a neustálou prací na vývoji improvizačního a zvukového potenciálu tohoto nástroje.
 
Tvorba Pata Methenyho zahrnuje skladby pro sólovou kytaru, malé soubory, elektrické a akustické nástroje, velké orchestry a baletní představení. V roce 2010 nahrál nevídaný projekt Orchestrion, kdy ovládal celý ansámbl nástrojů sám pouze svým kytarovým MIDI kontrolerem. V oblasti elektronické hudby byl Metheny opravdovým hudebním průkopníkem, který dávno před objevením MIDI technologie používal ke skládání synclavier jako nástroj. Přispěl také k vývoji několika nových druhů kytar. Pat Metheny strávil od 70. let velkou část svého života na turné, často absolvoval více než 100 koncertů ročně. Působí také jako hudební lektor. Na Universitě v Miami byl ve svých 18 letech nejmladším učitelem. O rok později se stal nejmladším učitelem na Berklee College of Music, kde dostal v roce 1996 čestný doktorát. Hudební workshopy provozuje téměř po celém světě – od Dutch Royal Conservatory přes Thelonius Monk Institute of Jazz po hudební školy v Asii a Jižní Americe.

Vstupenky na sezení v ceně od 950,- do 2.650,- Kč jsou  v prodeji v síti Ticketpro. O distribuční poplatek levnější e-vstupenky jsou v on-line prodeji na www.pmetheny.cz.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.