Share |

Knihovna Martina C. Putny je nový pořad v Arše

Knihovna Martina C. Putny – první díl:  O velké revoluci

pondělí 6. listopadu, 20.00, Divadlo Archa

 

Kulaté výročí velké říjnové události a potřeba podívat se na VŘSR z odstupu podnítilo vznik nového pořadu v Arše – Knihovny M. C. Putny. Dá se na „bolševickém puči“ najít i něco dobrého? Ptá se v úvodním večeru v pondělí 6. listopadu Martin C. Putna svých hostů Mileny Bartlové a Matěje Metelce.

 

Knihovna Martina C. Putny je nový formát programu Archy. Nekonvenčním způsobem propojuje kritické literární úvahy s debatami vyhraněnými až ke kontroverzi. To vše v atraktivním scénickém tvaru. První díl nového programového cyklu se koná v předvečer stého výročí dne, který u nás býval po mnoho let oslavován jako začátek „nového věku“. Na historické události je dobré se podívat z odstupu. Sto let je možná ten pravý čas. Martin C. Putna k tomu říká:

 

„O Velké říjnové socialistické revoluci alias bolševickém puči v Rusku bylo zdánlivě řečeno již vše. Jak ale znovu probíhá „přehodnocení všech hodnot“, jak říkal starý Nietzsche, vracíme se znovu i k VŘSR – když už má to sté výročí. Znovu se ptáme, co dala a co vzala. Znovu se ptáme, jestli na ní bylo opravdu všechno špatně, jak soudí mnozí, nebo přece něco dobře, jak soudí někteří. Znovu se ptáme, nakolik byla ruská a nakolik evropská, nakolik marxistická a nakolik komunistická, nakolik protináboženská a nakolik nevědomě náboženská. Znovu se ptáme, nakolik nás dovedla do průšvihů, ve kterých vězíme nyní, a nakolik aspoň naznačovala cesty, kterými bychom z nich mohli ven.“

 

Na jevišti Archy si tyto otázky budou klást Milena Bartlová, jejíž předkové kdysi přišli do Čech z Ruska, aby šířili revoluci; zástupce „mladých revolucionářů“ dneška Matěj Metelec a „starý antikomunista“ Putna.

 

Dramaturgická koncepce: Martin C. Putna, Ondřej Hrab a Jana Svobodová

Audiovizuální koncepce: Jan Burian a Jaroslav Hrdlička.

 

https://www.divadloarcha.cz/cz/program-browse/show/knihovna-martina-c-putny-prvni-dil-o-velke-revoluci/2017-11-06/889

 

Vstupenky za 150,- / studenti a senioři za 90,-Kč jsou v předprodeji v pokladně Divadla Archa a síti GoOut.

 

 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.