
Kino Film Distribution Artcam a Maďarského institutu v Praze. Artové kino BÉLA hraje každý čtvrtek a pátek od 18.00 a od 20.00 (není-li uvedeno jinak) v klasickém jednosálovém kině Maďarského institutu v Praze (Rytířská ulice č.p. 25-27, Praha 1, metro Můstek).
Čtvrtek 4. 2.
18:00 MIRAGE
Szabolcs Hajdu, Maďarsko, 2014, 95 min.
Po vesměs neobydlených oblastech Maďarska putuje osamělý africký fotbalista. Jakmile dorazí na osídlenou farmu, uvědomí si, že spadl do pasti místním moderním otrokářům, kteří ho mají v úmyslu obrat o svobodu i pečlivě ukrývané tajemství. Maďarsko-slovenský meditativní eastern zdobí podmanivé zachycení krajiny a rafi novaně vystavěné vyprávění, v rámci něhož se postupně vynořují překvapivé motivy.
20:00 POKLAD (premiéra)
Corneliu Porumboiu, Rumunsko, Francie, 2015, 89 min.
Komorní komedie s jemně sarkastickým humorem a velmi překvapivým koncem. Jejím hrdinou je třiatřicetiletý Costi, obyčejný otec průměrné rodiny, který se občas rád cítí jako Robin Hood. Když mu soused svěří tajemství o pokladu ukrytém kdesi na zahradě jeho prarodičů, chvíli váhá, ale pak se rozhodne jít do toho. Chce přece být opravdovým hrdinou! Má to jen malý háček – dva nemajetní kumpáni si nejdřív musí půjčit drahý detektor kovů, a ani pak není zaručeno, že poklad opravdu najdou. A co teprve když se vyskytnou neočekávané komplikace v podobě zvědavých sousedů...
Režisér Corneliu Porumboiu má právem pověst “vtipálka rumunské nové vlny”. Postupně gradující dialogy, opatrná práci s načasováním a autentické hereckými projevy v jeho filmech filmů nesou bez nadsázky odkaz tvůrčí skupiny Forman-Passer-Papoušek ze šedesátých let.
Pátek 5. 2.
20:00 FÚSI
Dagur Kári, Island, Dánsko, 2015, 94 min.
Islandská černá komedie od režiséra filmů Albín jménem Noi, Outsider a Dobré srdce Dagura Kárího. Fúsi, zavalitý čtyřicátník a hlavní hrdina filmu, sbírá odvahu konečně vstoupit do dospělého světa. Dosud procházel životem jako náměsíčný, jeho všední dny ovládala rutina práce na letišti a stavění papírových modýlků tanků z druhé světové války. Pak ale do jeho života nečekaně vtrhne temperamentní žena a osmileté děvčátko a Fúsi je donucen to risknout. Protože životu se nelze vyhýbat věčně…
Čvrtek 11. 2.
18:00 BUDAPEŠŤSKÉ POVÍDKY
István Szabó, Maďarsko, 1976, 89 min.
Po skončení světové války lidi postupně vycházejí ze svých úkrytů. Na břehu Dunaje leží převrácená tramvaj, kterou s obrovským úsilím vrátí na trať, aby na ní dojeli aspoň do depa nebo do města, kde by začali nový život. Během jejich dlouhé cesty poznáváme nejrůznější osudy „cestujících“. Film je svébytným podobenstvím historie poválečných desetiletí.
20:00 ROURA
Vitalij Manský, Rusko, Česko, Německo , 2013, 120 min.
Výpravný dokumentární epos o moderní Evropě, kterou autor scénáře a ruský režisér Vitalij Manský vnímá jako krajinu začínající v odlehlých dálavách věčné zimy na ruské Sibiři a končící v průmyslovém Německu. Během natáčení cestuje podél plynovodu a promlouvá skrze čistě komponované obrazy bez snahy život v Rusku a na Západě antropologicky studovat nebo jej novinářsky hodnotit. Zákony přírody zde diktují dva radikálně odlišné způsoby života. Je potrubí tím jediným, co nás spojuje?
Pátek 12. 2.
20:00 TŘI VZPOMÍNKY
Arnaud Desplechin, Francie, 2014, 120 min.
Romantický milostný příběh z období dospívání natočil známý francouzský režisér Arnaud Desplechin, mistr komorních psychologických dramat s jemným ironickým podtextem. Do svého nejnovějšího filmu obsadil oblíbeného francouzského herce Mathieua Amalrica, jenž ztvárňuje hlavní postavu Paula, který v retrospektivách vzpomíná na zjitřené dny svého mládí.
Čtvrtek 18. 2.
18:00 SMUTNÁ NEDĚLE – PÍSEŇ O LÁSCE A SMRTI
Rolf Schübel, Maďarsko 1999, 110 min.
Snímek, který nás zavede do Budapešti 30. let je nejen příběhem osudové lásky jedné ženy ke dvěma mužům, ale i příběhem o zrodu jedné z neslavnějších písní světa, jež získala hořký přívlastek „hymna sebevrahů“. Krásná Ilona a její přítel László vedou vyhlášenou a elegantní budapešťskou restauraci, kam přicházejí za skvělými jídly ti největší prominenti, včetně vysokých důstojníků nastupující nacistické smetánky. Jednoho dne se tam objeví i pianista András, který zaujme Lászlóa svým procítěným mistrovstvím. Z citů melancholického mladíka s uhrančivým pohledem, který se neubrání lásce ke krásné Iloně, se jednoho dne zrodí stejně melancholická píseň Smutná neděle.
20:00 SAULŮV SYN (premiéra)
Laszlo Nemes, Maďarsko 2014, 107 min.
Snímek se odehrává ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Pojednává o Saulu Auslanderovi, maďarském Židovi a příslušníkovi tzv. Sonderkommanda, jehož členové byli od ostatních osvětimských vězňů zpravidla izolováni a měli na starosti ty nejstrašnější práce. Saul chce uprostřed mašinérie průmyslového vyvražďování důstojně pohřbít svého nevlastního syna. Film přitom připomíná až „umělecký horor" a poprvé v dějinách kinematografie ukazuje Osvětim jako chaotickou a přitom bezchybnou továrnu na smrt, jejíž chod musí udržovat sami vězni.
Pátek 19. 2.
20:00 FÚSI
Dagur Kári, Island, Dánsko , 2015, 94 min.
Čtvrtek 25. 2.
10:00 SAULŮV SYN (pro školy)
20:00 SAULŮV SYN (premiéra)
Laszlo Nemes, Maďarsko, 2014, 107 min.
Pátek 26. 2.
20:00 POKLAD (premiéra)
Corneliu Porumboiu, Rumunsko, Francie, 2015, 89 min.