Share |

Jazznění 2016: Napříč žánry a generacemi

Třetí březnový víkend se v Kaštanu odehraje další ročník festivalu Jazznění. Letos nabídne průřez zajímavými tuzemskými jazzovými talenty různých zaměření i věku a představí je v neobvyklých sestavách.
 
Letošní ročník zahájí svým sólovým recitálem výrazná postava českého moderního jazzu, klavírista Tomáš Sýkora. Charakteristickými prvky skladeb z jeho nového cyklu jsou písňová forma, úsporná a přehledná faktura klavírního partu, harmonická pestrost a výrazná melodická linka. Po něm se představí improvizační sdružení Tellemarkk. „Svou hudbou bez hranic, která se odehrává tady a teď, se před očima (či spíše ušima) posluchače rodí nová hudba, která využívá barev různých evropských, či mimoevropských nástrojů, jejich dosud neobvyklých kombinací a v neposlední řadě lidského hlasu,“ říká k hudbě souboru dramaturg festivalu Milan Jakeš. Návštěvníkům se soubor tentokrát představí ve speciální festivalové sestavě, namísto obvyklé Doroty Barové zahraje se souborem kontrabasista Jaromír Honzák.
 

Čtvrteční večer zakončí společné vystoupení dvou hudebních těles: smyčcového kvarteta Kvintesence Quartet a projektu E Converso. Nápad jejich spojení vznikl již v roce 2013, jeho uskutečnění se konečně podařilo naplánovat pro letošní jazzovou přehlídku v Kaštanu. Vůdčí osobnost skupiny E Converso, saxofonista Michal Wróblewski, formaci charakterizuje jako žánrově otevřenou a nevázaně improvizující: „Ve své hudbě pracujeme s improvizací na všechny možné způsoby. Propojujeme vlivy newyorské downtown scény, současného evropského jazzu a volné improvizace.“
Repertoár Michala Wróblewského, typický improvizací, se bude týkat i společného vystoupení s Kvintesence Quartet. Půjde o naprosto jedinečnou spolupráci osmi hudebníků, jejichž interakce bude vzájemně prostupovat oběma tělesy. 
 
 

Druhý festivalový večer bude zasvěcen nejmladší nastupující jazzové generaci. Slovenská zpěvačka Sisa Fehérová s kytaristou Antonínem Dlapou zahrají vlastní autorský repertoár jejich společného projektu Fehero Rocher, tentokrát však v akustické, intimnější poloze. Písně jsou fúzí jazzu, soulu, alternativy a slovenského folklóru v provedení plném napětí, emocí a úžasné muzikálnosti. Tibor Žida, kytarista, zpěvák a skladatel romského původu, vyniká jedinečnou schopností propojovat hudební tradice s moderními, současnými vlivy, a to zcela svébytným způsobem. Jeho styl k posluchači promlouvá ryzí upřímností, pravdivostí, energií a dokonalým hudebním podáním. Na festivalu se představí společně se svými hudebními přáteli a celý večer bude završen společným jam session otevřeným pro všechny.
Sobotní večer zahájí svým vystoupením skupina TRIALOG III., která vykrystalizovala ze spolupráce tří znamenitých hudebníků (všech také vyučujících na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze). I přesto, že hudebníky dělí věkový rozdíl celé generace, tvoří zcela kompaktní ansámbl a produkují moderní jazz komorního charakteru, který svou náročností klade vysoké požadavky na nástrojovou virtuozitu všech hudebníků.
Festival uzavře profesionální český jazzový orchestr Concept Art Orchestra. Specializuje se na interpretaci skladeb od českých současných skladatelů a díky rozmanitému repertoáru je hudebními kritiky označován jako orchestr na pomezí jazzu, world music a vážné hudby. Svým zaměřením se výrazně odlišuje od ostatních big bandů v České republice. Od roku 2014 je uměleckou vedoucí souboru Štěpánka Balcarová, která se mu věnuje téměř s mateřskou láskou a péčí. Svou činností orchestr pomáhá českým skladatelům uvádět jejich díla na špičkové úrovni a díky časté spolupráci s Českým rozhlasem vzniká i kvalitní dokumentace soudobé big bandové tvorby. 
 
 
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.