Share |

Jak vypadá izraelský street art? Jeho zástupci přijedou do Prahy

 
České centrum Tel Aviv ve spolupráci s Petrohradská Kolektiv a Velvyslanectvím Státu Izrael v Praze zajistilo rezidenci tří mladých izraelských umělců, kteří budou působit v Praze během tohoto září a října v rámci projektu Petrohradská 1. 2. 3. Smyslem rezidence je představit českému publiku izraelskou tvorbu a propojit umělce z obou zemí.  6. 10. se uskuteční setkání se dvěma z nich v galerii Českých center v Rytířské 31.
/fb event/
Oboustranné kurátorské pobyty a press tripy tvoří nedílnou součást rozsáhlých aktivit Českých center. Například v roce 2015 instituce zajistila 44 kurátorských a 10 novinářských cest. Rezidenci izraelských umělců v Praze pořádá Petrohradská Kolektiv za podpory Českého centra Tel Aviv a Velvyslanectví Státu Izrael v Praze.
Geffen Rafaeli je izraelská ilustrátorka známá zejména svým instagramovým projektem Dailydoodlegram, který začala před čtyřmi lety a který má dnes přes 100 000 fanoušků. Inspirací jsou pro Geffen nejrůznější fotografie a obrázky na Instagramu, na základě kterých kreslí nové příběhy a ilustrované koláže. Projekt Dailydoodlegram si získal pozornost médií (the official InstagramBlog, BOOOOOM, IGNANT, Creative review, Flavorwire, Haaretz, TimeOut Israel) a autorka ho představila i v podobě výstavy v Tel Avivu, Jeruzalémě, Berlíně či Portlandu.
Ve dnech 24. - 28. 10. 2016 zhlédnou její ilustrace i návštěvníci festivalu ilustrace LUSTR, kde bude Dailydoodlegram vystavovat během své rezidence v Petrohradská Kolektiv. Do Prahy se Geffen Rafaeli vrací po šesti letech - v rámci studia na jeruzalémské Bezalel Academy of Art strávila v roce 2010 dva semestry na pražské VŠUP. V Petrohradské bude působit dva týdny a svůj nový projekt představí v pondělí 26.10. 2016 v JednaDvaTři Gallery.
Dede je jedním z nejviditelnějších současných telavivských umělců, který tvoří ve veřejném prostoru již od roku 2006. Svými projekty reaguje nejen na proměnu města a urbanismus, ale i na společenská a osobní témata. Nejznámějším Dedeho symbolem je náplast a často je označován jako Dede Bandaid. Význam jednotlivých náplastí se mění podle místa, je ale zároveň univerzální náplastí na rány, které každý máme. Na různých místech Tel Avivu se objevují jeho obří zvířata, ale i značky a symboly, které reagují na tvar budov, stavební boom nebo připomínají již neexistující místa. Jeho dosud největším dílem je tzv. Dolfinarium.
Nitzan Mintz je izraelská umělkyně a básnířka, která studovala výtvarné umění a kreativní psaní na Minshar College v Tel Avivu. Stejně jako Dede tvoří zejména ve veřejném prostoru. Její básně jsou osobní, ale i aktivistické. Jsou psané s naléhavostí verbálně a vizuálně vyjádřit myšlenkové pochody v reakci na okolní svět, politické dění a společenské problémy. Její díla jsou nejvíce koncentrovaná v jižním Tel Avivu, v místech známých prostitucí a kriminalitou. Nitzan vystavuje i v galeriích, účastnila se několika skupinových výstav např. v Nahum Gutman Museum v Tel Avivu, Neurotitan Gallery v Berlíně, Wilton's Hall v Londýně a řadě dalších.
Dede společně s Nitzan Mintz představují významnou tvůrčí dvojici a v říjnu budou působit v rámci umělecké rezidence v Petrohradská Kolektiv v Praze. 6.10. 2016 od 18 hodin budou mít v Českém centru Praha v Rytířské 31 přednášku o izraelském street artu a o své tvorbě. Svoji pražskou tvorbu v Petrohradské společně představí 22.10. 2016 v JednaDvaTři Gallery. 

jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.