To takhle člověk šmějdí po netu a nachází věci. Ručně dělané šperky a další doplňky z Afriky, přímo od Tuaregů, za slušné ceny, a ještě se ukazuje, že je to víc projekt na podporu pár šikovných rodin v místě. Našli jsme majitele - to chce rozhovor.
Kdy a jak jste obchod založil?
Aleš Chlum: Tuareg-shop jsem založil na konci roku 2008, krátce po první ceste na Saharu, na sever Mali, kam jsme se s kamarádkou vypravili.
Cílem bylo přivézt do ČR specifické a pro nás naprosto nové umění Tuaregů, pomoci prodat část výrobků tamní malé asociaci Tahoré a v neposlední řadě si i vyzkoušet něco nového (prodej, založení eshopu,...).
Získáváte šperky přímo od konkrétních rodin/sdružení. Jak taková spolupráce probíhá?
První dodávky byly právě od již zmíněné asociace Tahoré. Toto sdružení založila Mamou Oumar, Tuarežka pocházející z malého městečka v pouštní oblasti Adrar des Ifoghas. Ta poskytuje chudým řemeslnickým rodinám pomoc při organizaci výroby a prodeje.
Spolupráce s Mamou probíhala velice dobře, rychle jsme se domluvili a vyjasnili si historii a význam šperků, ale i takové věci, jako různé vnímání "nedokonalostí" u výrobků mezi Evropany a Afričany.
Zboží jsme na místě od výrobců nakoupili a dovezli do Čech.
Díky již dlouhotrvajícím problémům v saharské oblasti, především působením skupin jako Al-Káida islámského Maghrebu, byla většina obyvatelstva severu Mali nucena opustit své domovy a odejít za hranice do uprchlických táborů.
Spolupráce tak aktuálně není možná. Tím tedy bohužel nabízíme jen minimum výrobků.
Zatím poslední dovoz proběhl z Mauritánie, zboží pochází z dílny tuarežského řemeslníka Mamma Ag Integrist, který uprchl před islamisty s rodinou z Timbuktu (Mali) právě do Mauritánie.
Předpokládám, že s celu věcí je dost práce, vrací se vám úsilí aspoň dobrým pocitem?
Veliké množství času zabralo na začátku zorientovat se a získat informace o tom, co vše je nutné k proclení zboží, jak na celní deklaraci, jak s puncováním zboží a následně to vše zrealizovat.
I přes všechny počáteční problémy jsem rád, že jsem s prodejem začal a mám radost, že se výrobky v Čechách prodávají.
Jak se šperky a drobné předměty vyrábějí, byli jste se podívat?
Práce s kovem je u Tuaregů výsadou mužů - uměleckých řemeslníků, tzv. inhadan, jejich ženy pak pracují převážně s kůž,í popř. dřevem.
Každý typ šperku se vyrábí jinou technikou, např. typické tuarežské kříže vznikají odlitím z ručně vytvářených forem a následně se brousí a zdobí až do konečné podoby.
Vše je ruční práce. Díky Mamou jsme mohli celý proces vzniku šperků pozorovat.
Proč zrovna Afrika a co vám přijde na kultuře Tuaregů okouzlující?
Na začátku byla touha podívat se na Saharu, poznat něco nového, ale i zažít hudební festival v poušti.
Díky cestám po Mali se nám podařilo alespoň trochu Tuaregy poznat, nahlédnout do jejich rodin, být s nimi v tábořištích, cestovat pouští a dívat se na věci kolem sebe trochu jinak.
Tuaregové si dodnes uchovávají své bohaté tradice, jsou nesmírně hrdí, svobodomyslní a obrovsky pohostinní.
Kolik lidí se na celé věci podílí?
S obchodem mi velice pomohla a pomáhá kamarádka Romana, která strávila v Africe delší čas a je určitě největší odbornicí na Tuaregy u nás.
Kdo by měl zájem dozvědět se o životě Tuaregů víc, určitě doporučuji její web tuaregove.cz
Máte eshop - je v plánu i jiný prodej, třeba jednorázově, nějaký pop up?
S obchodem navštěvuji i některé africké akce, moc rád mám například Střípky Afriky v jihlavské ZOO.
Máte i nějaké další podobn aktivity, nebo plánujete?
Věřím, že se situace na Sahaře zlepší a budeme moci opět navázat na předchozí spolupráci s asociací a dál vozit šperky a ostatní výrobky Tuaregů.
Máme i další plány, uvidíme, zda se podaří, zatím bych o nich ale nechtěl mluvit.
Kdybyste z eshopu měli vybrat jednu věc, která stojí za největší nadšení, je to která?
Mám moc rád klasické tuarežské kříže a mezi zákazníky vedou tuarežské náramky.
www.tuareg-shop.cz