Share |

Handicapovaní na Colours of Ostrava: chytré způsoby, jak pomoci

foto archiv pořadatele

 

Desátý ročník festivalu Colours of Ostrava, který se koná od 14. do 17. července v zeleném srdci severomoravské metropole, nabídne lepší servis pro návštěvníky se zdravotním znevýhodněním. „V rámci nového projektu Colours bez bariér usnadníme handicapovaným divákům pobyt na festivalu, aby si mohli bez starostí užívat hudbu a další program,“ říká Zlata Holušová, ředitelka.

Kromě již tradičních výhod pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P, jako například zvýhodněná cena vstupenky a u ZTP/P doprovod zdarma, speciální tribuny, bezbariérová WC, letos nově přibude například možnost si zdarma objednat speciálně vyškoleného asistenta, který pomůže návštěvníkovi po celou dobu festivalu i při cestách například z nádraží, do hotelu, na doprovodný program a podobně. „Na požádání také zajistíme dopravu osob po Ostravě speciálně upravenými automobily,“ doplňuje Zlata Holušová. Návštěvníci se zdravotním znevýhodněním si také budou moci dopředu rezervovat bezbariérové ubytování v ostravských hotelích, popřípadě využít rezervovanou plochu v rámci stanového městečka. Hlavní areál festivalu a všechny jeho scény budou dostupné pro osoby na vozíku. Pro lepší orientaci návštěvníků se zdravotním znevýhodněním bude k dispozici speciální mapa, blind friendly stránka na   www.colours.cz a především dvě infocentra v pavilónu A na Černé louce a na Masarykově náměstí. Od 1. června také začal fungovat kontaktní e-mail  bezbarier@colours.cz a telefon 732 253 505, na kterých zájemci získají všechny potřebné informace. Do 16. června si na těchto kontaktech budou moci návštěvníci se zdravotním znevýhodněním objednat uvedené speciální ubytování. Partnerem projektu Colours bez bariér je Nadace OKD.

K potvrzeným zahraničním kapelám Colours of Ostrava patří: Grinderman (UK), Youssou N´Dour (Senegal), Public Image Ltd. (UK), Yann Tiersen (FR), The Horrors (UK), Clannad (IRL), Apollo 440 (UK), Swans (US), Semi Precious Weapons (US), The Herbaliser (UK), Blackfield (UK / ISR), Balkan Brass Battle s Fanfare Ciocarlia (Rumunsko) a Boban i Marko Marković Orkestar (Srbsko), Mono (Japonsko) Lisa Hannigan (IRL), Andreya Triana (UK), Joan As Police Woman (US), N.O.H.A. (ES, D, USA, CZ), Dubioza Kolektiv (Bosna a Hercegovina), Bomba Estéreo (Kolumbie), Sam Karpienia (Francie), La Shica (Španělsko), SMOD (Mali), Luísa Maita (Brazílie), Stephan Micus (Německo), David Hykes (US), L'Orchestre International du Vetex (Belgie), Moana and the Tribe (Nový Zéland), Aranis (Belgie), Frank Yamma (AUS) a celá newyorská scéna.

Z domácích kapel jsou na letošních Colours zatím potvrzeni: 5P Luboše Pospíšila, Café Industrial, CCTV Allstars, Čankišou, Divokej Bill, Dva, Fiha, Garage & Tony Ducháček, Houpací koně, Jiří Schmitzer, Jananas, Kacu!, Květy, Le Pneumatiq, Lenka Dusilová a Eternal Seekers, Luno, Madebythefire, Marsyas, Marta Töpferová, Monkey Business, Navigators, Nightwork, Oldřich Janota, Prago Union, Priessnitz, První hoře, Republic of Two, Sato-san To, Stanley`s Dixie Street Band, Sto zvířat, Tata Bojs, Taliesyn, Tatroska, The Plastic People of the Universe, The Pooh, Tleskač, Traband, Unifiction, Už jsme doma, Vladimír Mišík & ETC..., Vladivojna La Chia a Vltava.

Podobně jako žánrová šíře se za deset let rozrostl nehudební program, který nabídne i letošní jubilejní ročník – od divadelní scény, přes workshopy, filmy, exkurze po Ostravě až po například diskuse a audiovizuální pořady. Samozřejmostí bude opět Dětská scéna s programem, hlídáním i kojícím stanem. Organizátoři také budou pokračovat ve vylepšování zázemí pro návštěvníky – druhá lávka přes řeku Ostravici, tribuny, zvětšení diváckého prostoru a podobně. Důraz bude kladen také na třídění odpadu. Loni poprvé byl festival vyprodán tři týdny předem, navštívilo jej celkem přes 25.000 návštěvníků. 

Generálním partnerem festivalu je Česká spořitelna, festival dále probíhá pod záštitou primátora statutárního města Ostrava Petra Kajnara, za významné podpory statutárního města Ostrava a hlavních partnerů festivalu, společností ArcelorMittal Ostrava, OKD a Skupina ČEZ. Generální mediální partneři: Hitrádio Orion, Deník a Prima COOL.

Čtyřdenní vstupenky jsou k dostání ve všech pobočkách sítě Ticketpro, v e-shopu na   www.colours.cz a v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. V předprodeji je nyní omezené množství 8.000 ks čtyřdenních vstupenek za 1.590 Kč, po jejich doprodání bude do 13. července cena 1.890 Kč. Prodej na místě proběhne za cenu 1.990 Kč, pokud nebude vyprodáno před zahájením festivalu.

Více informací na www.colours.cz.

 

Colours bez bariér – bližší informace:

Nižší vstupné

Držitele průkazu ZTP a ZTP/P získají čtyřdenní vstupenku na festival za cenu 350 Kč. Vstupenky lze zakoupit pouze na místě. Doprovod pro ZTP/P uvedený v průkazu je zdarma. Tyto osoby mohou využívat vstup na tribunu a vyhrazená místa, využívání BB Taxi, asistenčních služeb a užívání specálních zařízení (WC, výtah).

Rezervace bezbariérového ubytování a stanové městečko

Pro zájemce bude rezervováno ubytování v ostravských hotelích s bezbariérovými pokoji, či hotelích vybavených pomůckami pro osoby se zrakovým znevýhodněním. Náklady na ubytování si každý hradí sám. Tato služba je omezena kapacitou bezbariérového ubytování v Ostravě. Přednostně budou vyřizovány žádosti dříve došlé – uzávěrka těchto žádostí o bezbariérové ubytování bude do 16. 6. 2011. Pro zájemce z řad zdravotně znevýhodněných osob bude k dispozici rovněž ubytování ve stanovém městečku. Zde budou k dispozici vyblokovanou plochu pro stany, které budou přístupné i pro vozíčkáře, případně snadno dostupné pro zrakově postižené.

Doprava v rámci města BB Taxi

Organizátoři festivalu na požádání zajistí dopravu osob se zdravotním znevýhodněním speciálně upravenými automobily. V případě osob se zrakovým postižením také standardní hromadnou dopravou s doprovodem asistenta. Dopravu bude možno využít pro transport z a na nádraží vlakové a autobusové nádraží, při přemísťování mezi scénami mimo hlavní festivalový areál, z a do hotelů. Možná je doprava na doprovodné akce konané v rámci festivalu.

Asistence pro pohyb na festivalu

Zdravotně znevýhodněným osobám bude k dispozici asistenčním služba, která usnadní pohyb po festivalovém areálu. Asistenti budou organizováni prostřednictvím Info Centra, které bude registrovat žádosti o asistenci (viz. 7). Asistenti jsou dobrovolníci, speciálně proškoleni pro poskytování asistence zdravotně znevýhodněným. Na požádání vyzvednou klienta (ZTP/P, ZTP) v hotelu, či na nádraží a dopraví jej do areálu prostřednictvím MHD, anebo BB taxi. Na festivalu provází klienta areálem, zrakově postiženým osobám zprostředkovávají informace o programu, atp. 

Dostupnost areálu

Hlavní areál festivalu a všechny jeho scény budou dostupné pro osoby na vozíku. U vstupní brány bude speciální koridor, v areálu budou instalovány rampy, dřevěné můstky a pojezdové gumové pásy usnadňující pohyb osobám se ztíženou pohyblivostí a vozíkům. Dostupnost ostatních scén mimo areál Černé louky a Slezskoostravského hradu bude zajištěna obdobně. Dostupnost Kostelní scény bude zajištěna pomocí asistenční služby. Při vstupu na New York scénu budou používat výtah v pavilonu A. V areálu (na Černé louce i na hradě) budou speciální WC pro vozíčkáře.

Speciální tribuna pro vozíčkáře a rezervovaná místa

Před hlavní scénou a před scénou Barvy budou pro vozíčkáře umístěny speciální tribuny. Další scény festivalu: Kostelní scéna, Minikino Kavárna, Librex a Divadelní scéna budou mít rezervovány speciální snadno dostupná místa do začátku vystoupení či představení.

Informační centrum Colours bez bariér

Centrum bude fungovat již před festivalem od měsíce června. Prostřednictvím e-mailu na adrese  HYPERLINK "mailto:bezbarier@colours.cz" bezbarier@colours.cz, nebo telefonu 732 253 505 bude poskytovat informace o sníženém vstupném, o asistenčních službách, bude koordinovat asistenty, koordinovat provoz BB Taxi a zajišťovat rezervaci ubytování, popřípadě řešit případné problémy. Informační centrum Colours bez bariér bude umístěno v pavilonu A na Černé louce v průběhu festivalu (čtvrtek až neděle) NONSTOP a na Masarykově náměstí ve stanu Nadace OKD.

Speciální mapa areálu

Pro potřeby klientů projektu bude vydána speciální mapa festivalu, kde budou zřetelně označeny veškeré informace pro ně důležité, kontakty na Informační centrum Colours bez bariér a informace o projektu Colours bez bariér. Elektronická mapa bude umístěna v předstihu na  HYPERLINK "http://www.colours.cz" www.colours.cz a bude sloužit zároveň jako propagace tohoto projektu. Vytištěná mapa bude rovněž distribuována při prodeji vstupenek na místě držitelům průkazů ZTP a ZTP/P (zlevněné vstupné) a dále bude dostupná na Informačním centru Bez Bariér ZDARMA.

Blind friendly stránka na  www.colours.cz

Oficiální webové stránky festivalu budou doplněny speciálním odkazem na stránku informující o tomto projektu. Stránka bude upravena dle pravidel „Blind friendly“. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.