Share |

Festival Kytara napříč žánry pokračuje koncertem Kazuhito Yamashity

foto: pořadatel

Tělesná hra plná emocí. Tak by se dal popsat přednes předního japonského hráče na klasickou kytaru Kazuhito Yamashity, jehož niterný prožitek z hudby se přetavuje do často velmi expresivního projevu. Pro své procítěné a naléhavé umělecké vyjádření a hudební techniku celosvětově uznávaný hráč oslní svými kvalitami i pražské publikum. V úterý 23. října vystoupí v Sále Martinů na HAMU v Praze v rámci festivalu Kytara napříč žánry společně se svou patnáctiletou dcerou Kanahi. Ačkoliv je Yamashita s kytarou pevně spojen přes 40 let, s neslábnoucím nadšením nadále komponuje vlastní skladby. Co do jejich počtu se těší dokonce světovému prvenství.
„Jednoho z nejuznávanějších klasiků světové kytary Kazuhito Yamashitu jsme na letošní ročník Kytary napříč žánry přizvali na doporučení předního odborníka a znalce kytarového umění u nás, profesora Milana Zelenky, jenž vyučuje právě na pražské HAMU. Příležitost vychutnat si vpravdě nevídané hudební zážitky z dílny tohoto prvotřídního hráče, navíc v jedinečné fúzi s uměním jeho mladičké dcery, má vedle studentů a kytarové obce samozřejmě i široká veřejnost,“ zve na koncert Stanislav Barek, hlavní pořadatel festivalu. Vystoupení této kytarové ikony je podle něj pro Českou republiku mimořádnou událostí.

Rodinné dvougenerační duo společně nevystoupí zdaleka poprvé. Druhorozená Yamashitova dcera je zvyklá hrát se svým otcem velmi často i na takových významných mezinárodních událostech, jako je například Cordoba Guitar Festival. A společné geny nezapře ani skutečnost, že sama Kanahi ve svém útlém věku vytvořila mimo jiné i řadu vlastních kompozic. Podobně jako její otec, jenž během své kariéry vyprodukoval již téměř 80 nahrávek povětšinou s vlastním unikátním aranžmá, představí na pražském koncertě kromě melodií řady klasických autorů i vlastní repertoár. Mezi jejich společnými skladbami rovněž nebude chybět řada těch, jejichž autorkou je Keiko Fujiie, matka Kanahi a Yamashitova manželka, která bude na koncertě přítomná.
Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji prostřednictvím sítě Ticketportal za zvýhodněnou cenu 250,- Kč. Více informací o festivalu a letošních hostech je k dispozici na www.kytaranapriczanry.cz nebo na http://www.facebook.com/kytaranapriczanry. Hudební ukázka z produkce Kazuhito Yamashity zde: http://youtu.be/PQX4EKXks5g.

Kazuhito Yamashita, narozen v Nagasaki roku 1961, se s kytarou poprvé seznámil v osmi letech. Pod vedením svého otce, Toru Yamashity, zanedlouho začal sbírat ocenění v mnoha tuzemských i mezinárodních soutěžích, například ve Španělsku, Itálii či Francii. V Paris Radio France Competition se stal dokonce nejmladším vítězem v historii této soutěže. Svou debutovou desku Yamashita natočil v roce 1978 a rok nato odcestoval do Evropy. Začal koncertovat na hudebních pódiích ve Vídni, Velké Británii, ve Spojených státech nebo v Asii, poprvé se objevil na mezinárodním kytarovém festivalu v kanadském Torontu. V roce 1989 vystupoval v Casals Hall v Tokyu, jednom z nejvýznamnějších světových koncertních sálů, kde během sedmi koncertů v období jednoho roku představil sérii skladeb s názvem Svět Kazuhito Yamashity.
Kromě sólových koncertů hraje Yamashita i s dalšími umělci – od malých seskupení po komorní soubory a orchestry. Mezi jeho spolupracovníky patří osobnosti jako skladatel a dirigent Leonard Slatkin nebo Rafael Frühbeck de Burgos, dirigent Garcia Navaro, virtuózní flétnista James Galway či kontrabasista Gary Karr, Londýnský filharmonický orchestr a řada dalších.

Kazuhito Yamashita natočil neuvěřitelných téměř 80 nahrávek, z nichž mnohé s vlastními, ojedinělými aranžemi pro kytaru. Mezi jeho nejvýznamnější patří Obrázky z výstavy od Mussorgského, Dvořákova 9. symfonie Z Nového světa nebo Bachovy sonáty a party pro housle, violoncello a loutnu. Jeho kytarová verze Obrázků z výstavy byla dokonce oceněna cenou Deutsches Gramophon Award. Roku 1999 Yamashita rovněž získal ocenění National Arts Festival Grand Prize od japonské vládní agentury pro kulturní záležitosti za nahrávku Japonská kytarová hudba 1923-1948.
Roku 2004 Yamashita založil se svou manželkou a skladatelkou Keiko Fujiie skupinu Kazuhito Yamashita & Bambini, jejíž členy tvoří on, jeho dvě dcery a starší syn. S tímto rodinným seskupením koncertoval v halách téměř všech kontinentů a na řadě mezinárodních festivalů. V roce 2010, kdy se do kapely přidal i jeho mladší syn, změnil název na Kazuhito Yamashita Family Quintet.

Festival Kytara napříč žánry, jenž se každoročně koná na podzim v řadě tuzemských měst a představuje publiku světové i domácí špičky ve hře na strunné nástroje, se letos koná v termínu 14. října - 17. listopadu. Vedle letošní hlavní hvězdy, kytarového mága Tommy Emmanuela nebo fenomenálního Amose Lory, láká na vystoupení kytarových umělců, jako jsou Australan Michael Fix, domácí flamencová jednička Petr Vít, japonský klasický kytarista Kazuhito Yamashita v duu se svojí dcerou Kanahi, profesor Konzervatoře Pardubice Petr Saidl se známým houslistou Bohuslavem Matouškem, německý kytarový guru Peter Finger, bigbítová kytaristka Janet Robin, jeden z nejuznávanějších tuzemských kytaristů Norbi Kovács a řada dalších. Koncerty se uskuteční v rámci festivalu v Praze, Benešově, Černošicích, Chýni, Dolní Poustevně, Varnsdorfu, Pardubicích a po několika letech také na území Německa.

 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.