Share |

FESTIVAL FOTOGRAF #5. DOKUMENTÁRNÍ STRATEGIE

Obrazový archiv, mocenský nástroj, nebo prostředek vzdoru. Jakou funkci může mít dokumentární fo-tografie dnes?
Letošní pátý ročník pražského Festivalu Fotograf se tematicky zaměří na „Dokumentární strategie“ a v průběhu října představí řadu skupinových i samostatných výstav, připravených ve spolupráci s místními galeriemi. Výstavní program doplní série diskuzí, site-specific akcí, projekcí a komentovaných prohlídek. Nedílnou součástí festivalu je opět mezinárodní diskuzní fórum, na němž 2. 10. vystoupí přední umělečtí teoretici a kurátoři. Pozvání letos přijali Taco Hidde Bakker (Amsterdam), Reinhard Braun (Graz), Vít Havránek (Pra- ha), Maria Lind (Stockholm) a Adam Mazur (Varšava). Spolu s moderátorem Adamem Budakem z Národní galerie budou debatovat o vlivu krize demokracie a přemíry vizuálních informací na společensku roli doku- mentu, nebo také o styčných plochách dokumentárních praktik a abstrakce na poli výtvarného umění.
 
Festival zahájí 29. září v Národní galerii v Praze – Veletržním paláci křest tématického čísla časopisu Fotograf #26 a otevření prostoru festivalové čítárny nad knihkupectvím NG – KOENIG BOOKS. S otevřením podzimní výstavní sezony Národní galerie proběhne vernisáž výstavy The Owl’s Legacy and Its Discontents kurátorů Adama Budaka a Jena Kratochvila. Již třetí kapitola dlouhodobého projektu Národní galerie, Moving Image Department, představí různorodé dokumentární přístupy v současném umění na dílech Erica Baudelaira, Duncana Campbella, Josefa Daberniga, Liama Gillicka, Christiana Jankowského, Marie Lobody, Chrise Markera a Lucy Raven. Vstup na výstavu je po celou dobu jejího konání od 30. září 2015 do 3. ledna 2016 zdarma.
Z dalšího programu stojí za pozornost skupinová výstava „What Was Documentary Is Now Something Else“, kterou připravila rakouská Camera Austria v čele s kurátorem Reinhardem Braunem. Klade si otázku, jak nově definovat dokumentární fotografii, která jakoby přišla o svou podstatu – schopnost utvářet význam ve vztahu k něčemu reálnému. Výstava zaměřená především na pozice současných rakouských umělců bude probíhat paralelně v prostorách Rakouského kulturního fóra v Praze, Fotograf Gallery a GalerieŠkolská 28. V průběhu celého festivalu nabízí zeď Letenských sadů pohled na výstavu Olivera Resslera „Stranded“, tem- atizující velmi aktuální problematiku imigrace a neprostupnosti hranic EU. Další tvorbu zahraničních autorů najdou diváci také v Etc galerii nebo City Surfer Office.
Silná tradice české dokumentární fotografie je na festivalu zastoupena výstavou Iren Stehli s názvem „Libuna a jiné eseje“ v Domě fotografie GHMP nebo výstavou „Dokumentární podoby fotografie české společnosti“, v rámci které na pražské FAMU vystaví své fotografie renomovaní autoři Karel Cudlín, Jaromír Čejka, Bohdan Holomíček, Viktor Kolář aj. společně s nastupující mladou generací českých fotografů. Vedle výstav a diskuzí nabídne festival také komentované prohlídky nebo projekce, například „Khroniky“ Lucie Nimcové & Sholto Dobie [sittcomm.sk], zabývající se folklorem na Ukrajině.
Kompletní program naleznete na fotografestival.cz
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.