Již za několik dnů opět zazní tóny, které ohlásí začátek klíčové události hudebního podzimu v Praze, festivalu Dvořákova Praha. Slavnostní koncert 5. září od 20 hodin ve Dvořákově síni pražského Rudolfina bude patřit jednomu z nejlepších a také nejstarších orchestrů světa, Sächsische Staatskapelle Dresden pod taktovkou Christiana Thielemanna. Tento vážený dirigent a respektovaný specialista na německou hudbu se představí u nás vůbec poprvé. Orchestr, založený již v roce 1548, přednese program složený z děl Ludwiga van Beethovena, Maxe Regera a Richarda Strausse, tedy výhradně německých autorů, v jejichž interpretaci jsou drážďanští hudebníci a jejich šéfdirigent takřka nepřekonatelní. V Beethovenově houslovém koncertu D dur se představí další vynikající umělec, fenomenální dánský houslista Nikolaj Znaider. „Jsem nesmírně potěšen, že letos máme možnost svěřit slavnostní zahájení do rukou takového orchestru, jako je Staatskapelle Dresden s šéfdirigentem Christianem Thielemannem, kteří mají stejně jako například Česká filharmonie Dvořákovu hudbu, německou hudbu takříkajíc v genech,“ říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Koncert bude živě přenášet Česká televize na kanálu ČT art a poprvé bude slavnostní zahájení Dvořákovy Prahy prostřednictvím společnosti Unitel Classic šířeno do celého světa. První tóny festivalu budou rovněž přenášeny na velkoplošné obrazovce ve spodní části Václavského náměstí.
V průběhu následujících tří týdnů bude festival oslavovat velkolepé dílo Antonína Dvořáka, od jehož narození uplyne 8. září 175 let, ve společnosti těch nejlepších orchestrů a sólistů. Vedle rezidenčního orchestru České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem a Jakubem Hrůšou bude Rudolfinum v dalších programech hostit například London Symphony Orchestra s dirigentem Gianandreou Nosedou, který doprovodí našeho violoncellistu Jiřího Bártu. Dále vystoupí fenomenální houslista Gidon Kremer se souborem Kremerata Baltica či uskupení Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod vedením Antonia Pappana, kteří budou program letošní Dvořákovy Prahy uzavírat. K vrcholným momentům festivalu bude jistě patřit také sólový recitál vynikajícího ruského klavíristy Borise Berezovského, protagonisty festivalových večerů budou také hvězdní houslisté Hilary Hahn a Gil Shaham. Post kurátora komorní řady byl letos svěřen mimořádnému britskému houslistovi a hudebnímu nadšenci Danielu Hopeovi, který poprvé před festivalové publikum předstoupí hned 6. září v Rudolfinu společně se Zurich Chamber Orchestra a Ivo Kahánkem. Monumentální prostory katedrály sv. Víta rozezní tentokrát díla mistrů renesance i soudobého britského autora Johna Tavenera.
Dvořákova Praha, která se letos těší rekordnímu zájmu publika, uvádí vedle Dvořákových ikonických skladeb i díla méně známá a neprávem opomíjená. Novosvětská symfonie zazní vůbec poprvé na Dvořákově Praze v provedení na dobové nástroje, a to v interpretaci renomovaného orchestru Anima Eterna Brugge. V průběhu září zazní například komplet symfonických básní a předeher Antonína Dvořáka, mj. i všechny básně na motivy Erbenovy Kytice i málo uváděná Píseň bohatýrská, a to ve vzorovém provedení České filharmonie. Zajímavostí je i uvedení málo známé Dvořákovy písňové prvotiny Cypřiše v podání tenoristy Pavla Černocha a klavíristy Ivo Kahánka, jejíž uvedení díky provedení v češtině českým pěvcem bude vlastně novodobou premiérou. „Těší mne, že umělecká kvalita Dvořákovy Prahy stále vzrůstá a úměrně s tím se zvyšuje popularita u domácího i zahraničního publika. Setkání s umělci, dirigenty a sólisty, kteří interpretují díla Antonína Dvořáka, mne utvrzují o významném mistrově vlivu na další generace hudebníků po celém světě. Skladatel, jemuž je festival Dvořákova Praha zasvěcen, je dodnes jedním z nejvýznamnějších ambasadorů české kultury,” říká Karel Komárek, majitel skupiny KKCG a spoluzakladatel festivalu.
Mezinárodní přesah Dvořákovy Prahy stvrzuje i čtyřdenní konference Cultural Leadership Summit – Vedení úspěšných kulturních projektů ve 21. století, která se koná souběžně se zahájením festivalu a jejím pořadatelem je též Akademie klasické hudby.
Úvodní koncert komorní řady 6. září a koncert 20. září v katedrále svatého Víta bude živě přenášet Český rozhlas Vltava. Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum a srdcem komorní řady Anežský klášter, duchovní hudba zazní v katedrále sv. Víta. Předprodej vstupenek a více informací na www.dvorakovapraha.cz.
Celkem sedm dramaturgicky vycizelovaných programových řad a tři originální doprovodné programy Dvořákovy Prahy zahrnují špičková hudební tělesa, renomované interprety i pozoruhodné talenty na počátku slibné kariéry. „Považuji za štěstí, že se mohu podílet na vytváření festivalu, který je poctou jednomu z našich velikánů, který nám Čechům ukázal, že můžeme dobýt svět: děláme-li dobře svou práci, a snoubí-li se talent s pokorou a úctou k hodnotám,” říká umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec
V neděli před zahájením festivalu se tradičně vydávají festivaloví fanoušci na další hudební výpravu Po stopách Antonína Dvořáka. 4. září na ně čeká cesta historickým vlakem s parní lokomotivou, tedy technickým zázrakem, který skladatel miloval, do Dvořákovy rodné Nelahozevsi. Pro účastníky výpravy je připravena návštěva Zámku Nelahozeves s koncertem našich předních klavíristů Ivo Kahánka a Davida Marečka, prohlídka skladatelova rodného domu i kostelíka svatého Ondřeje, kde byl malý Antonín pokřtěn a na kůru Dvořák coby chlapec hrával na housle.
Festivalový program letos zdobí mimořádná sestava světových orchestrů. Vedle zahajující Staatskapelle Dresden s Christianem Thielemannem vystoupí také Londýnský symfonický orchestr (London Symphony Orchestra) v čele s dirigentem Gianandreou Nosedou, kteří oslaví výročí narození Antonína Dvořáka 8. září společně s českým violoncellistou Jiřím Bártou slavným Dvořákovým koncertem h moll. Orchestr uvede i vrcholnou 2. symfonii e moll Sergeje Rachmaninova. Fenomenální houslista Gidon Kremer v čele svého ansámblu Kremerata Baltica nabízí mimořádně silný a stylově rozmanitý večer prodchnutý fascinující virtuozitou napříč žánry a slohovými epochami. Postaví vedle sebe v neotřelém, leč jistě účinném dramaturgickém bloku Alfreda Schnittkeho, Antonína Dvořáka i Ástora Piazzollu. Jeden z nejlepších italských orchestrů, světově proslulý Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, uzavře slavnostně festival pod taktovkou svého šéfdirigenta Antonia Pappana a se sólistou Gilem Shahamem nadčasovými díly Gioacchina Rossiniho a Petra Iljiče Čajkovského.
Společně s Českou filharmonií, rezidenčním orchestrem festivalu, se Dvořákova Praha pečlivě věnuje postupnému uvádění velkých symfonických celků. Tak jako v minulých dvou letech zazněly všechny symfonie Dvořáka v chronologickém pořadí, uvede letos Dvořák Collection III všechny Dvořákovy symfonické básně a koncertní předehry, a to v chronologickém pořadí. Unikátním koncertem pod taktovkou Jakuba Hrůši bude uvedení symfonických básní podle Kytice K. J. Erbena i zřídkakdy slýchaná symfonická báseň Píseň bohatýrská. Síla Dvořákova zhudebnění Erbenových balad spočívá v absolutním pochopení jejich svérázného koloritu a rytmiky veršů i ve ztotožnění s mravními principy, na jejichž porušení Erbenovi hrdinové doplácejí. Šéfdirigent Jiří Bělohlávek se v čele České filharmonie chopí taktovky, aby provedl kompletní cyklus koncertních předeher „V přírodě, Othello a Karneval“. Náš první orchestr posílí Pražský filharmonický sbor a barytonista Svatopluk Sem. V podání České filharmonie zazní 12. září také oblíbená Dvořákova Osmá symfonie. Na témže večeru bude hostem České filharmonie americká houslistka Hilary Hahn a společně odehrají populární Mozartův Houslový koncert A dur.
Významné postavení v programu zaujímá i komorní řada, jejímž kurátorem je poprvé v historii festivalu zahraničí umělec. Daniel Hope je renesanční osobnost dnes již málokdy vídané šíře záběru. Je excelentní houslista, ale také spiritus agens mnoha akcí a organizátor hudebního dění, spisovatel, scenárista a rozhlasový redaktor. S naším Ivem Kahánkem u klavíru, houslistou Jakubem Fišerem, americkým violistou Paulem Neubauerem a britskou violistkou Josephine Knight v Anežském klášteře vzdají hold Dvořákově komorní hudbě pro klavír. Stejně kvalitními oporami komorní řady budou také další Američané, violoncellista David Finckel a klavíristka Wu Han, český houslista Jan Mráček či tenorista Pavel Černoch, usazující se stále pevněji v první lize světových tenoristů. Mimořádný zážitek slibuje také zahajovací koncert komorní řady s výtečným Zurich Chamber Orchestra, který v jednom večeru uvede Dvořákovu a Mozartovu serenádu vedle Dvojkoncertu Erwina Shulhoffa. Sólisty budou dramaturgické a interpretační opory festivalu Daniel Hope s Ivem Kahánkem. „Pozváním ke spolupráci na komorní řadě jsem velmi poctěn a oceňuji, že mi ředitel festivalu Marek Vrabec nechal při tomto úkolu volnou ruku,“ říká Daniel Hope.
Recitálový koncert letošní Dvořákovy Prahy představí hvězdu první velikosti, ruského klavíristu Borise Berezovského, který patří k nejoceňovanějším klavíristům současnosti. Jeho recitál slibuje zcela nevšední posluchačský zážitek: vystoupí se souborným provedením Lisztových Transcendentálních etud, které jsou považovány za jedny z technicky nejobtížnějších děl světové klavírní literatury. Berezovsky si již krátce po svém debutu vydobyl vysoké mezinárodní renomé a vystupuje na nejprestižnějších koncertních pódiích mnoha zemí Evropy a Spojených států amerických.
Koncerty duchovní hudby v katedrále svatého Víta patří v programu Dvořákovy Prahy mezi nejoblíbenější. Genius loci Svatovítského chrámu, renesanční mistři Thomas Tallis, Josquin des Prez a William Byrd v konfrontaci se současnou hudbou Johna Tavenera a unikátní spojení dvou skvělých vokálních ansámblů budou zárukou mimořádného, nejen posluchačského zážitku. Vystupující britský soubor Tallis Scholars vedený Petrem Phillipsem patří mezi absolutní špičku v oblasti interpretace renesanční vokální polyfonie. Na festivalu spojí své síly s našimi Martinů Voices pod vedením zkušeného Lukáše Vasilka, Kvartetem Martinů, přední sopranistkou Marií Fajtovou a pozounisty Lukášem Moťkou, Břetislavem Kotrbou a Karlem Kučerou.
Den D dává vyniknout mladým talentům, kteří se úspěšně prosazují nejen na domácích pódiích, ale sklízejí úspěchy i na mezinárodní scéně. Páteční večer 16. září bude patřit dvěma úspěšným hudebníkům: švýcarský klavírista Louis Schwizgebel a americký houslista Benjamin Beilman, mj. držitel ceny London Music Masters, zvolili pro svůj pražský debut rozmanitý a atraktivní program, v němž si každý posluchač najde „to své“. Návštěvníci se mohou těšit na díla Johanna Sebastiana Bacha či Franze Schuberta. Zazní i Dvořákova Sonatina pro housle a klavír G dur. Den D navíc nabídne, jak se již stalo tradicí, nejen mladému publiku cenově výhodné vstupné a příležitost zažít festivalovou atmosféru v neformálním oblečení.
Festival nabízí i oblíbené Setkání po potlesku s některými hudebníky. Návštěvníci koncertů budou moci sami položit otázky například Danielu Hopeovi, Pavlu Černochovi, debutantům Louisi Schwizgebelovi a Benjaminu Beilmanovi. Setkání moderuje Jiří Vejvoda.
Dvořákova Praha nezapomíná ani na rodinné publikum. Rodinný den letos láká druhou festivalovou sobotu
17. září na dobrodružné putování vesmírem na Měsíc s Novosvětskou symfonií Antonína Dvořáka. Prostory pražského Rudolfina a náměstí Jana Palacha v tento den zaplní malí i velcí návštěvníci, pro které jsou připraveny na odpoledne tři koncerty pod širým nebem nebo dávka poctivého showmanství fenomenální dvojice hudebních komiků, dua Igudesman & Joo. Programu dopoledne předchází matiné s renomovaným belgickým orchestrem Anima Eterna s dirigentem Jos van Immerseelem, kteří provedou Dvořákovu symfonii Z Nového světa na dobové nástroje.
Paralelně se zahájením festivalu se v Praze sejdou osobnosti kulturního managementu, jako Michael Kaiser, Brett Egan, Leoš Válka, David Mareček, Marek Vrabec a řada dalších včetně ekonoma Tomáše Sedláčka. O své zkušenosti se podělí na mezinárodní konferenci Cultural Leadership Summit – Vedení úspěšných kulturních projektů ve 21. století, která se uskuteční v Sukově síni pražského Rudolfina ve dnech 3. – 6. září 2016. Společně odpoví na otázky, které jsou zásadní pro dobře fungující organizaci.
Vstupenky na všechny festivalové koncerty je možné zakoupit on-line na www.dvorakovapraha.cz, ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy v Palackého ulici č. 1, v pokladně Rudolfina a v předprodejní síti Ticketpro. Pořadatelé nabízejí vedle odměn za věrnost také slevy pro studenty, učitele a seniory, členství v Klubu mladých a další výhody.