view counter
Share |

Dokument o Mečiarovi jde do českých kin

Film Mečiar, který je nominovaný na Českého lva a získal cenu Trilobit, vstupuje 8. března do českých kin. Režisérka Tereza Nvotová se filmem vrací do období rozdělení Československa a popisuje vliv jednoho z nejmocnějších politiků na tehdejší společnost i život režisérčiny rodiny.
 
„Jedním z důvodů byla frustrace ze stavu dnešního Slovenska. Z politiky, korupce a společnosti, která si neustále volí vůdce bez svědomí. Myslím si, že se z tohoto začarovaného kruhu nevymotáme, když se nevrátíme zpět v čase a neuvědomíme si, kde a jak to celé začalo,“ objasnila Tereza Nvotová motivaci k natočení filmu.
 
Původní středometrážní snímek, který vznikl jako bakalářský film Nvotové na pražské FAMU a jehož základem byl rozhovor s Vladimírem Mečiarem v jeho vile Elektra, zaznamenal v roce 2013 velký ohlas na festivalu v Jihlavě. Režisérka se tedy rozhodla k tématu vrátit a natočit celovečerní film. Základním zdrojem byly kromě osobních zkušeností režisérky a rozhovorů s pamětníky především archivní materiály České televize, RTVS a TV Markíza a různé dokumentární filmy. Takovým byl například dokument Mária Homolky Rodáci (1997) natočený na mítinku HZDS na bratislavských Pasienkách, jediný zdroj známých každoměsíčních setkání Mečiara s voliči, které se staly fenoménem. „Archivní materiály daly filmu úplně jiný rozměr, protože divák má možnost sledovat dění v přímém přenosu. Mečiar u sebe doma je trochu jiný Mečiar než ten, který řečnil před stovkami lidí nebo se hádal s novináři,“ řekla Nvotová.
 
Mnoho času si vyžádala práce na vývoji filmu, který jako producenti zastřešily společnosti HBO Europe a PubRes. Během vývoje do projektu vstoupil i český koproducent Negativ. Distributorem na území České republiky je Asociace českých filmových klubů.
 
Mečiar bude mít českou distribuční premiéru 8. března na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Tereza Nvotová následně s filmem vyráží na tour po filmových klubech a doprovodí i vybrané regionální projekce v rámci Jednoho světa.

 
Tento film věnujeme všem obětem politického zločinu.
Tereza Nvotová, tým filmu, Asociace českých filmových klubů, HBO Europe, Negativ

 
Ohlasy z médií
 
„Snímek je svým způsobem fascinující a pro mladou generaci, která se tímto způsobem s Vladimírem Mečiarem setká poprvé, půjde o téměř fikčně strhující podívanou s jedním kmotrovským padouchem, spoustou bezvýchodnosti a nakonec se špetkou naděje, jež leží v nich - v mladých.“ (Martin Svoboda, aktuálně.cz)
 
„Tereze Nvotové se možná nepodařilo dostat Mečiarovi pod kůži, ale rekapitulací klíčových momentů jeho politické dráhy dokázala myslím srozumitelně a filmařsky přitažlivě alespoň částečně odpovědět na otázku, kterou si v úvodu klade. Kdo byl Mečiar a co udělal s námi a naší zemí?“ (Marek Čech, E15)
 
„Ačkoli bychom si mohli říct, že nás slovenská politika zas tak nezajímá, snímek začíná obdobím, které bychom si zopakovat měli: sametovou revolucí, následnými zmatenými lety federace až po rozdělení republik. Pak už sledujeme Mečiarovu vládu do roku 1998 se zaměřením na všechny sporné body tehdejší doby – privatizaci, amnestii, únos prezidentova syna, podezření z narušování demokracie autoritářskými metodami…  To vše až po trefný epilog, jasně ukazující, že se nejedná o izolovanou situaci v místě a čase, ale že na lidi platí stále totéž.“ (Mojmír Sedláček, Moviezone.cz)
 
„Stručný, úderný a osobně pojatý dokumentární film Terezy Nvotové o bývalém slovenském premiérovi Vladimíru Mečiarovi by se měl vysílat na školách.“ (Stanislav Dvořák, novinky.cz)
 
„Díváme se na naši minulost, nebo na blízkou budoucnost?“ (Marek Douša, Reflex.cz)

 
 
 
Oficiální trailer
https://youtu.be/hMbyJZgTgGc
 
České webové stránky
http://www.acfk.cz/filmy/meciar/
 
 
 
Oficiální stránky Asociace českých filmových klubů: www.acfk.cz
www.facebook.com/filmovekluby

 
 
www.projekt100.cz
www.acfk.cz
www.lfs.cz


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.