Share |

Český Woodstock vybubnovává další kapely a zahajuje předprodej vstupenek

foto: pořadatel akce

„S přicházejícím jarem v měsíci vran vybubnováváme další kapely letošního srpnového setkání. Naše mokasíny k třiceti letům festivalu přijedou roztančit SKA-P. Věříme, že jediná noha kmenových squaw a spolubojovníků v našem ležení nezůstane v klidu a po měsících hladu potěší nejedno srdce,“ oznamují svým typickým způsobem pořadatelé nejstarší hudební přehlídky další z hlavních kapel. Trutnoff Open Air Festival - Czech Woodstock se letos přejmenoval a oslaví třicet let. Uskuteční se od 14. do 17. srpna.  Dnešním dnem také zahajuje předprodej vstupenek. Jejich cena je nyní 1100,-Kč a lístky se rozesílají na dobírku. Objednat si je lze na stránkách festivalu nebo na emailové adrese vstupenky@festivaltrutnov.cz. Jak je už u Trutnova zvykem, při objednání 10 lístků se jedenáctá dostává zdarma. Vedle nedávno ohlášené punkové šamanky Patti Smith jsou španělští Ska-P další hlavní kapelou letošního podhorského setkání.
 
I přesto, že španělští Ska-P nejsou médii hýčkáni - v rádiích nejsou ke slyšení a články o nich nenajdete na titulních stránkách - jsou u nás i ve zbytku Evropy velmi oblíbenou a populární kapelou.
 
Svědčí o tom i jejich vyprodané koncerty. Před čtyřmi lety se místo koncertu v Praze muselo několikrát měnit a z menších prostor přesouvat do haly. „Když jsme pořádali první koncert Ska-P v Praze v roce 2009, vůbec jsme netušili, jak je ta kapela u nás populární. Z původně plánovaného prostoru se koncert dvakrát přesouval. Kapacita 2500 návštěvníků byla vyprodaná během 14 dnů. Další prostor během následujícího měsíce a ve finále se koncert konal v Tesla Aréně s návštěvou přes 10 000. Ale když jsme kapelu viděli naživo, museli jsme uznat, že si to zaslouží,“ vzpomíná Kuba Siňor z festivalu Mighty Sounds. Koncert si pak kapela zopakovala ve stejné hale loni v dubnu.
 
Punk, ska a dechovka
Ska-P jsou známi svými sociálně kritickými texty a revolucionářskými názory. Podstatná je ale hudba, jejich koncerty jsou v pravém slova smyslu živelnou show, bez okázalých a nabubřelých pozlátek a obřích projekcí. Několikačlenná kapela si vystačí se svojí energičností, v žilách jim koluje horká španělská krev. I kapela sama o sobě říká, že podstatný je jejich zvuk, ten je jejich značkou.
 
V roce 2013 vydala kapela po pěti letech nové album „99%“. Pokračuje na něm ve své kritice současné společnosti a nadvlády ekonomického konzumu. Na desce vyzývá k boji za změnu současných poměrů a k revoluci. Hudebně je toto album, stejně jako celá kapela, směsicí síly rocku, agrese punku, relaxujícího reggae a rytmu ska.
 
Český Woodstock který vznikl na undergroundových kořenech a perzekucích totalitního režimu, se bude muset popasovat s levicovostí kapely Ska-P, podobně jako tomu bylo před čtyřmi lety v případě Manic Street Preachers. „Martin Magor Jirous, který se v backstage přiřítil k Manicům, aby jim po krátké debatě odpustil jejich hraní pro Fidela Castra na Kubě, už tady bohužel nebude, zbude to tedy na nás. Kdyby Ska-P zažili opravdovou bolševickou tyranii a temnotu komunistických kobek s perzekucemi za hraní hudby, která se jim líbí, asi by je jejich koketérie s rudými hvězdami přešla. Jejich revolucionářství s výzvami k nelhostejnosti a občanským aktivitám rozumíme,“ říká s úsměvem zakladatel festivalu a bývalý disident Martin Geronimo Věchet, jehož festival se potýká s letitými problémy s uhájením místa konání, které je určeno k zastavění.
 
Další  kapely – návraty a premiéry
Na pažbě známého festivalu s různorodou dramaturgií a neobyčejnou atmosférou jsou i další zářezy s českými kapelami. Po deseti letech přilétají do Trutnova MIG 21 s hercem Jiřím Macháčkem. Poprvé přijedou stále populárnější Dymytry, nechybět budou v posledních letech neodmyslitelní Čankišou. Letní podhorské setkání svými reggae a ska rytmy obohatí Fast Food. Undergroundovou mozaiku sametového podzemí doplní legendární DG 307 s mystickými texty Pavla Zajíčka. Dalšími mladými kapelami vedle Doctor Victor, Immodium či Hentai Corporation jsou Pub Animals nebo punkoví Zakázaný ovoce, kteří poprvé okusí pověstnou rudou trutnovskou půdu.
 
Předprodej vstupenek zahájen
Trutnoff je známý tím, že s předprodejem vstupenek ani oznamováním kapel nějak moc nepospíchá. Velká část návštěvníků si kupuje lístky, aniž by věděla, kdo bude v Trutnově hrát. „Letos tomu bude k třicetinám jinak. Naši squaw a spolubojovníci nebudou kupovat zajíce v pytli. I nadále však platí, že podstatné nejsou kapely, ale moment setkání. O programu i dalších věcech, třeba také o budoucnosti festivalu, se návštěvníci dozvědí na místě z Festivalového samizdatu. V dohledné době vybubnujeme další kapely,“ říká organizátorka festivalu Marta Indiánka Věchetová.
 
Open Air festival "Trutnoff 1987-2014”
www.festivaltrutnov.cz
14. - 17. 8. 2014


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.