Share |

Cafe Time Music: Hudební kavárna s nejlepšími vinyly (a nástupce Musictownu)

foto Petr Josek

Musictown byl oblíbený obchod na Žižkově, kde se prodávala výborná hudba a konaly se tam malé milé akce. Ukázalo se, že se ale nedá tak docela udržet (na jeho místě dnes opetuje pobočka holešovického Bistra 8, zatím se tam davy nehrnou). Jakub Sedláček, který Musictown měl, ale nezmizel: Najdete ho v Cafe Time Music. Tahle kavárna s hudbou a hudebninami (skvělý výběr not!) je v samém centru Prahy, na Malé Straně. Pod Petřínem, v budově hudebního muzea, Jakub dál šíří vinyly Radiohead a vlídnou náladu.
 
Kapitola Musictown je už uzavřená?
Nejspíš ano. Teda alespoň v tuto chvíli. Ale kdo ví, třeba zase přijde čas, kdy se Musictown oživí. Momentálně se věnuji kavárně Cafe Time Music a věcem kolem ní, které by se daly zlepšit tak, aby to přitáhlo více lidí. To místo má určitou jiskru.
 
Cítíš nostalgii?
To jo, cítím. Bylo to 12 let intenzivní práce. V Musictownu se dělo hodně věcí a věřím, že si je všichni zapamatovali jen v dobrém. Možná jsem inspiroval ostatní k vlně pořádání koncertů v obchodech. To mě docela těší. Teď je to už běžná věc udělat živé vystoupení na netradičních místech nebo „mezi regálama“. 
 
Na místě, kdes byl, má pobočku Bistro 8, nakukuješ?
Jistě, nakukuji. Chodím okolo. Ještě jsem tam nebyl, ale určitě se někdy zastavím. S tím souvisí předešlá otázka. Cítím nostalgii.
 
Jak se stalo, že ses stal součástí tohohle projektu. Je nový, nebo jsi jen obohatil něco stávajícího?
Kamarád mi před časem psal, že provozuje v Českém muzeu hudby, které je součástí Národního muzea, kavárnu Cafe Time Music a jestli by mě zajímalo ji nějak oživit, zlepšit a zkusit přenést koncept Musictownu tam. Chytil jsem se.
Už to, že se kavárna nachází v muzeu hudby, mě lákalo. Musictown, hudba, desky, atmosféra, lokalita, vše zapadá.
 
V CTM se seženou vinylové desky, ale třeba taky noty nebo tašky. Co lidé nejvíc chtějí? 
Lidé kupují od každého sortimentu něco. Zatím nedokážu odhadnout, co se nejvíc prodává.
Více než polovina návštěvníků kavárny jsou cizinci, kteří přijdou do muzea na prohlídku, poté se zastaví v kavárně a nebo prostě jdou po Karmelitské ulici na Malé Straně, jsou zvědaví a podívají se. Prodávají se desky, cédéčka, noty, dárky, tašky, trička. Suvenýry obecně. Cizinci mají rádi drobnosti s motivem houslového klíče nebo s notama. Je to tak. Občas někdo překvapí a vezme si třeba vinyl Sigur Rós a k tomu noty Antonín Dvořák – klavír.   
 
Cítíš se být barista?:)
Cítím, ale opravdu jen trochu. Barista je dost odvážné přirovnání, haha. Kavárenský provoz jsem nikdy dřív nedělal, takže se musím stále učit a zdokonalovat. Kamarádi mi radí a pomáhají, celkem mi to jde.
 
Jak to je s prodejem vinylů, má smysl je vozit i jako obchodní projekt?
Dříve se v Cafe Time Music prodávaly jen bazarové desky. Po změnách jsme naplnili regály deskama novýma a čekali, co se stane. Zákazníci si najednou začínají zvykat, že si vedle klasiky a notových sešitů s vážnou hudbou mohou koupit i novinky z okrajovějších hudebních žánrů na vinylu. Reakce cizinců na desky je skvělá a moji zákazníci se za mnou opět začínají sjíždět. Nabízíme třeba limitované edice nových desek, které se hůře shánějí, nebo tituly, které si zákazníci objednávají pouze v zahraničí. Prodávat desky zatím smysl má. Doufám, že se počet nabízených vinylů bude rozrůstat.
 
Muzeum je úžasné. Když přijdete hlavním vchodem do dvorany, otevře se před vámi nádherný sál. Muzeum se nachází v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdaleny. Můžu říci, že to je jedno z nejhezčích míst v Praze. Schodiště, ochozy, světlo, expozice, všechny ty prostory. To se musí vidět.
 
Jsi z jižních Čech, občas máš na instagramu fotky z lesa, jsou pro tebe kořeny důležité?
Samozřejmě, že jsou důležité. Mám tam rodinu, která mi hodně pomáhá, a skvělé zázemí. Útěk z města do lesa je nejlepší terapie. Teda pro mě. Nabíjí mě to. Když vyjdu z domu, jsem za tři minuty v lese.  
 
Musictown nabízel i příjemné malé akce, akustické koncerty... bude něco takového?
Ano, plánujeme v kavárně menší koncerty, které byly v Musictownu hodně oblíbené. Řekl bych, že v Cafe Time Music je i lepší zázemí pro tyto akce.
Na příští rok chystáme nějaká překvapení, rád bych na toto místo přilákal hlavně mladé lidi.
 
Máš plány i na nějaké další aktivity? 
Snad ano. Vše bude záležet na tom, jak se kavárně „s novým kabátem“ bude dařit.
 
A proč má smysl zabývat se muzikou?:)
Určitě má smysl zabývat se muzikou, a to ze všech úhlů pohledu. Obohacujete sebe nebo lidi kolem vás. To člověka přece musí naplňovat. Já to mám asi v genech. Jsem z hudební rodiny. Babička byla operní pěvkyně a máma celý život také zpívá. Hudba mě provází celým životem.
 
-
Cafe Time Music najdete na adrese Karmelitská 2 (zastávka tramvaje Hellichova, případně Újezd či Malostranské náměstí). Zmiňované suvenýry a drobnosti najdete i v eshopu. Novinky sledujte na facebookové stránce. Otevřeno je 7 dní v týdnu 10-19 hodin.
 
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.