Festival pro židovskou čtvrť slaví 24 let. I dnes si drží jedinečnou výsadu mezi jinými: živelně se proplétá celým městem. Od 7. do 10. července oživí mnoha žánry letní kino, zámecký skleník, Panský dvůr, hrad i palouk před ním, farskou zahradu nebo synagogu.
Festival ve čtvrtek zahájí výjimečný koncert izraelského souboru Gulaza. Hudba zavede posluchače do světa modliteb, vášně, tance, lásky a touhy po svobodě.
Čtvrteční odpoledne zpestří také vernisáže výstav, letos celkem osmi expozic. Vladimír Havlík představí malby z posledních let. Slovenská fotografka Deana Kolenčíková odhalí svou post-dokumentární tvorbu. Fotografie, koláže, malby mapující romský koncentrační tábor v Hodoníně u Kunštátu a seznam všech vězněných s jejich smutnými konci přiveze Michaela Pospíšilová Králová. Pavel Karous postaví instalaci vycházející z dějin místa – pomník talentovaného meziválečného sociologa Bruno Zwickera. Další výstavy ukazují příběh Jazzové sekce, Galerii H a neoficiální výtvarné aktivity 70. a 80. let, činnost norské humanitární organizace Nansenova nadace a průřez hudebními kluby 90. let v instalaci Popmusea Sklepy plné hluku.
Hudební program i letos naplní pět scén. Na té hlavní v letním kině vystoupí Lenka Dusilová a Baromantika, Michal Prokop, Luboš Andršt, Jan Veselý Trio, Tata Bojs, Please The Trees, My Dead Cat, Schwarzprior nebo Vložte Kočku. Scéna magazínu UNI v Panském dvoře nabídne slovenské The Ills, projekt Todda Nesbitta a OTK The Nesbitts, maďarský post-rock Rosa Parks, polskou písničkářku Agu či duo Kieslowski.
Prostor zámeckého skleníku se po čtvrtečním zahájení promění ve scénu Blues Alive, na které zahrají například slovenští Dura & Blues Club s Fedorem Frešem nebo Australan Gwyn Ashton. Pátek a sobota ve skleníku budou patřit jazzu. V rámci česko-německé jazzové scény mimo jiné zahrají Milan Svoboda a Michal Gera a představí se německé projekty Dorschner-Macht-Musik či Jo Aldingers Downbeatclub.
Koncerty rozezní i synagogu, ve které vystoupí Irena a Vojtěch Havlovi s hosty nebo kvartet Zuzany Hanzlové, Michala Hrubého, Jardy Svobody a Petra Tichého Květovaný kůň. „Soubor se věnuje se především úpravám písní skladatele Karla Reinera, který prošel za války Terezínem. Zde napsal písně do tamní inscenace staročeské lidové hry Esther, a právě jejich úpravy tvoří základ repertoáru. Další částí jsou písně a říkadla z Reinerova cyklu Květovaný kůň na texty Norberta Frýda. Tento cyklus měl židovským dětem za protektorátu nahradit zakázané vyučování,“ řekl předseda pořádajícího spolku Unijazz Čestmír Huňát.
Palouk Potrvá jako obvykle sází na mladé projekty: na kopci před hradem zahraje cenami ověnčený producent Aid Kid, francouzští Overland Inn, Mutanti Hledaj Východisko a další.
Každý ze čtyř festivalových dnů plní také divadla, workshopy, čtení a filmy. „Jeden filmový blok bude věnovaný takzvaným šestatřicátníkům: Janu Němcovi, Zdeňkovi Svěrákovi, Janu Kačerovi a dalším tvůrcům, kteří by letos slavili nebo slaví osmdesátiny. Filmem Věry Chytilové Šašek a královna připomeneme 70. výročí narození Jiřího Bulise. Promítneme také dokument o Janu Balabánovi nebo vítězný film Ceny Pavla Kouteckého – snímek Nebezpečný svět Rajka Dolečka,“ uvedl Petr Michálek, dramaturg projekcí v kině Panorama.
Divadelního programu se letos podruhé ujal principál brněnského Divadla Feste Jiří Honzírek. V pátek uvede s vlastním souborem na hradě premiéru hry Mléko a strdí. V sobotu nádvoří hradu ožije představením NOW..? Divadla Continuo, v Panském dvoře vystoupí Jaroslav Achab Haidler v monodramatu Chudí v Lodži. Nedělní dětský program otevře na palouku výtvarná dílna pro výrobu karnevalových masek. Z hradu se hosté následně s pestrobarevným průvodem přenesou přes židovskou čtvrť až do farské zahrady, kde se budou moci zapojit do interaktivní dílny Terezy Indrákové nebo zhlédnout Pohádku z nedaleké Sýrie, speciálně zdramatizovanou pro festival.
/www.boskovice-festival.cz ">WEB/