Share |

Akademie Versailles představí v Praze unikátní kolekci barokních hudebních nástrojů

foto: pořadatel akce

V pátek 3. března se v Koncertním sále Pražské konzervatoře na Rejdišti rozezvučí sbírka naprosto jedinečných smyčcových hudebních nástrojů neobvyklých velikostí a tvarů, které v Praze představí houslový virtuos a dirigent Patrick Cohën-Akenine, autor projektu Dvacet čtyři králových houslí. Kromě koncertu se hudbymilovná veřejnost bude moci s těmito nástroji seznámit během prezentace s fundovaným komentářem Patricka Cohën-Akenina dne 27. února v Koncertním sále Pražské konzervatoře v Pálffyho paláci ve Valdštejnské ulici.
 
Letní slavnosti staré hudby a Collegium Marianum pokračují v mimořádně zajímavé spolupráci s Centrem barokní hudby ve Versailles (CMBV). V Praze se poprvé objeví soubor unikátních nástrojů rekonstruovaných na základě ne zcela dochovaných originálů a dobových vyobrazení, popisů, ale také výpočtů s využitím nejmodernějších technologií i řemeslného fortelu. Hrát na ně budou vybraní studenti středních a vysokých hudebních škol a mladí profesionálové z několika zemí, kteří svůj týdenní workshop zakončí koncertem. Samotného workshopu je možné zúčastnit se také pasivně (po předchozí registraci).
 
Navazujeme na úspěšný mezinárodní projekt Vingt-quatre Violons du roi (Dvacet čtyři králových houslí), který je rekonstrukcí slavného orchestru krále Ludvíka XIV.“ přibližuje pozoruhodný projekt Monika Václová, ředitelka Letních slavností staré hudby, a dodává: „Soubor  nástrojů zapůjčený z prestižního Centra barokní hudby ve Versailles obsahuje například housle ve velikosti „přerostlé“ violy, které se při hře zavěšují kolem krku, nebo ʼvioloncelloʼ tak malé, že se drží na kolenou.
 
Dvacet čtyři králových houslí se v Praze znovu objeví 7. srpna ve Dvořákově síni Rudolfina, kdy se stanou součástí orchestru Collegium Marianum při závěrečném koncertu letošních Letních slavností staré hudby. Festival, který začne 11. července, bude mít jednotící téma „Versailles“ a bude odrážet krásu a lesk hudebního života u francouzského královského dvora v druhé polovině 17. a v průběhu 18. století.

 
AKADEMIE VERSAILLES je kulturně-vzdělávací projekt staré hudby určený studentům středních a vysokých hudebních škol a mladým profesionálům z České republiky a okolních zemí. Jedná se o pětidenní orchestrální workshop pro hráče na smyčcové nástroje (housle, viola a violoncello) pod vedením houslového virtuosa a dirigenta Patricka Cohën-Akenina. Projekt, který pořádá Collegium Marianum – Týnská škola s.r.o., je připravován ve spolupráci s Centrem barokní hudby ve Versailles (CMBV), Francouzským institutem a Pražskou konzervatoří. Je také součástí dlouhodobé spolupráce mezi prestižním CMBV, jehož úkolem je zachování a šíření dědictví francouzské barokní kultury, a mezinárodním hudebním festivalem Letní slavnosti staré hudby. Dalšími lektory a vedoucími jednotlivých nástrojových skupin budou François Poly (FR) a členové pražského souboru Collegium Marianum Vojtěch Semerád a Lenka Torgersen. Účastníci Akademie Versailles pocházející z České republiky, Rakouska, Švýcarska, Německa a Polska, ale také USA, Chile a Japonska, byli vybráni na základě konkurzu, který proběhl v listopadu 2016 v Praze.
 
Projekt Vingt-quatre Violons du roi (Dvacet čtyři králových houslí) Centra barokní hudby ve Versailles, jehož se doposud účastnili zejména studenti francouzských hudebních škol a londýnské Royal College of Music, se od roku 2010 představil například na zámku ve Versailles, na festivalu v Montpellier či na londýnských Proms.
 
 
AKADEMIE VERSAILLES pro veřejnost
KONCERT
3. března 2017 od 18:30 hodin
Koncertní sál Pražské konzervatoře (Praha 1, na Rejdišti 1)
Na programu budou části z oper J.-B. Lullyho, A. C. Destouchese a A. Campry
vstup volný
 
PREZENTACE unikátních nástrojů z Versailles
27. února 2017 od 10:00 hodin

Koncertní sál Pražské konzervatoře v Pálffyho paláci (Praha 1, Valdštejnská 14)
komentář Patrick Cohën-Akenine
vstup volný, tlumočení zajištěno
 
Pasivní účast na Akademii Versailles
Zájemci z řad odborné i laické veřejnosti se mohou přihlásit k pasivní účasti na workshopu. Pasivní účast je bezplatná, je však nutné se zaregistrovat na festival@collegiummarianum.cz.
 
Hlavní pořadatel: Collegium Marianum – Týnská škola s.r.o.


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.