Share |

47. ročník ČEZ Jizerské 50 je kvůli nedostatku sněhu odvolán

foto: pořadatel akce

Kvůli nedostatku přírodního sněhu je 47. ČEZ Jizerská 50 zrušena. Dlouhodobé teploty nad nulou a víkendový déšť znemožnily úpravu tratě, která je na mnoha kilometrech zcela bez sněhové pokrývky. Pořadatelé proto dnes museli tradiční svátek běžeckého lyžování odvolat.
 
„Je nám to líto. V Bedřichově se teploty stále drží nad nulou a v dalších dnech se má ještě více oteplit. Tato kritická situace nás bohužel donutila k definitivnímu rozhodnutí, že se letošní ČEZ Jizerská 50 neuskuteční,“ potvrdil zrušení závodu Marek Tesař z pořádající agentury Mather Activation.
 
Organizátoři se do poslední chvíle snažili situaci zachránit, během prosince naváželi na trať přírodní sníh, ale nepříznivé počasí jejich snahu zhatilo. „Dokud se držely teploty pod bodem mrazu, vyráběli jsme intenzivně umělý sníh, pokryli jím část trati včetně stadionu v Bedřichově, ale bohužel to nestačilo. Už několik týdnů máme v Jizerských horách jarní počasí,“ konstatoval předseda organizačního výboru Martin Koucký.
 
Pořadatelé se zabývali do poslední chvíle řadou záložních variant, snažili se najít i náhradní termín konání závodu. Kvůli nabitému kalendáři seriálů dálkových běhů Swix Ski Classics a pevně stanoveným termínům v seriálu dálkových běhů Worldloppet není přeložení možné. „Naší snahou bude si s oběma seriály vyjednat do příštích let pevný náhradní termín Jizerské 50,“ dodal David Douša z agentury Mather Activation.
 
„Mrzí nás zrušený závod, na který jsme se všichni velice těšili, a na jehož přípravách po celý rok pracoval náš organizační tým. Ačkoli v takových případech je ve světě běžné, že se závodníkům nedostává žádné kompenzace, což je uvedeno i v podmínkách závodu, rozhodli jsme se přihlášeným závodníkům vyjít vstříc maximální možnou slevou ze startovného pro příští ročník, která zároveň nebude pro náš závod v roce 2015 likvidační,“ říká Marek Tesař. Zaplacené parkovné bude závodníkům převedeno na příští rok, nebo vráceno na jejich žádost v plné výši na účet.
 
Protože se až do dnešního dne počítalo s konáním závodu, organizátoři realizovali většinu přípravných prací včetně výroby startovních čísel, přípravy startovních tašek a zázemí závodu. Náklady akce dosáhly devadesáti procent celkových předpokládaných výdajů.
 
Od čtvrtka 9. ledna bude podle plánu v libereckém Obchodním centru Nisa probíhat výdej startovních čísel a tašek s dárky od partnerů závodu včetně originálního odznaku na 47. ročník ČEZ Jizerské 50.
 
V neděli 12. ledna v 9 hodin pořadatelé uctí na stadionu v Bedřichově památku Expedice Peru 70 a uznávaného horolezce Zdeňka Hrubého. Symbolicky v době startu závodu se tak vydají společně se závodníky k památníku Expedice Peru.
 
Veškeré podrobnosti o výdeji startovních čísel a o slevě na registracích pro rok 2015 najdete na webu www.jiz50.cz.
 
Startovné na Jizerskou 50 pro rok 2015
 
Pro přihlášené závodníky na 47. ročník (zvýhodněná registrace platí do 30. 6. 2014):
900 Kč – závod na 50 km klasickou technikou
700 Kč – závod na 30 km volnou technikou
600 Kč  – závod na 25 km klasickou technikou
 
Běžná registrace (platí do 30. 9. 2014):
1 200 Kč – závod na 50 km klasickou technikou
900 Kč – závod na 30 km volnou technikou
800 Kč – závod na 25 km klasickou technikou
 
 
 
Více než polovina trati je bez sněhu, vysvětluje předseda Jizerské 50 Martin Koucký
Příští rok to bude dvacet let, co spojil svůj profesní život s Jizerskou 50. Předseda organizačního výboru závodu, Martin Koucký, přiznává, že tak slabou zimu jako tu letošní ještě nezažil. „A hlavně zase dlouho zažít nechci. Doufám, že podobné teplo přijde jednou za sto let,“ říká zklamaně Koucký a vzápětí dodává: „Za těchto povětrnostních podmínek se závod zkrátka konat nemůže.“
 
Jak v tuto chvíli vypadají tratě Jizerské magistrály, kde se měla o následujícím víkendu jet 47. ČEZ Jizerská 50?
Na bedřichovském stadionu je pokryto umělým sněhem prvních 500 metrů trati. Úsek přes Novou louku ke Kristiánovu a dále je pro lyžaře nesjízdný. Dále zůstává bez sněhu celá Jizerka, část Promenádní, úsek kolem Smědavy a téměř celý dojezd přes Hřebínek až do cíle. Dá se tedy říct, že více než polovina trati je bez sněhu. Je nám to moc líto, ale počasí nám nepřeje. Za těchto podmínek nelze závod v žádném případě uskutečnit.
 
Jaká byla doposud současná zima v Bedřichově a jeho okolí?
Zima začala na začátku prosince, kdy napadal nový sníh. Od té doby organizace Jizerské magistrály, Jizerská o.p.s., trasu připravovala a s naší pomocí upravovala jednotlivé úseky. Bohužel přírodního sněhu bylo tak málo, že ani tato snaha nepomohla k většímu sněhovému pokrytí tras.
 
Dovolilo vám počasí alespoň vyrábět umělý sníh?
Od prvního dne, kdy teplota klesla pod minus tři stupně Celsia, jsme zasněžovali umělým sněhem a využívali každý okamžik, kdy zasněžovat šlo. K tomu probíhalo navážení sněhu na trasu náklaďáky z parkovišť a z úpravny vody, kde se normálně i během slabších zim nacházel dostatek přírodního sněhu. I v době horších zim, kdy nebyl dostatek sněhu, jsme navozili přibližně 250 nákladních aut. V letošním roce to bylo šestnáct náklaďáků a Bedřichov byl zcela „vyčištěn“.
 
Závod byl odvolán pět dní před jeho oficiálním začátkem. Byla situace tak beznadějná?
Počasí podle oficiální předpovědi ČHMÚ a velmi uznávaných internetových serverů v žádném případě neslibuje větší sněžení. Bohužel s přírodou nelze bojovat. Věřím, že takto špatné podmínky jsou zcela mimořádné a vzácné a dlouho se zase nebudou opakovat.
 


jádu
view counter
Webové aplikace by iQuest s.r.o.